Pürenli Yaylası gezisi fikri ortaya atılır atılmaz fotoğraflara baktık ve anında tarihini planladık. Karar verilmesi sadece birkaç saatimizi aldı. Zaten bizde işler biraz böyle yürüyor;

“Yeşillik mi?”, “Orman mı?”, “Bozuk yol mu?” o zaman gidiyoruz. “Çok mu soğuk?”,  “Yol mu yok?” o zaman kesin gidiyoruz.

Klasik doğa seyahetleri anlatan, süslü kelimelerle donatılmış bir yazı yazmayacağım, yazabileceğimi de sanmıyorum. Daha çok, çok keyif aldığımız noktalara değineceğim.

Pürenli Yaylası - Yolsuz Team

Pürenli Yaylası – Yolsuz Team

Cumartesi günü mesaisi olmayan bir ekip sabahtan yaylaya ulaştı. Bize oradan haber uçururlar, ortamı anlatırlar, eksikleri söylerler iyi oldu önden gittikleri diye mesaide olan bizler kendimizi avutuyorduk. En son mesajları yaylaya 10 dakika yolumuz kaldı oldu.

Bizi önemsemediklerinden değil telefon çekmiyordu. Arkasından yol arkadaşım Murat ile birlikte yola koyulduk. Saat 15:00‘da Beykoz‘dan yola çıktık, 17:00’da Akyazı’ya ulaştık. 18:30‘da ise Pürenli Yaylası…

… Akyazı’dan sonra bir müddet asfalt ama bol virajlı yol bizi bekliyordu. Gerek yakıt fiyatlarından gerek doğanın verdiği huzurla yavaş yavaş bu yolları geçtik. Sonrasında yayla yoluna girerken, sonunda asfalttan ayrılıp toprak yola kavuştuk. Bu toprak yol, boş taşlı, bol virajlı, rampa yukarı yaklaşık 45 dakika sürüyor. Keyifliydi, özellikle arkadan itişli bir araçla…

Pürenli Yaylası’na ulaştığımızda gördüğüm manzara beni büyüledi, çadırlar kurulmuş ateş yakılmış masalar kurulmuştu. Hava kararmak üzereydi, ortam müthişti, en önemlisi 1 haftadır görmediğim Can abim ve Erdinç abi beni karşılayıp sarılıyordu. Pürenli için ise ilk gördüğüm ve aklıma gelen, Hilal şeklinde ağaçlarla çevrilmiş bir orman ve ben o hilalin içindeymişim gibiydi. Tam karşımızda hilalin açıklığı duruyordu.

Pürenli Yaylası - Yolsuz Team

Pürenli Yaylası – Yolsuz Team

Ben oturmuş saç tavayla uğraşırken zincirin eksik halkası geldi. Kaan, Mehmet ve Barış abi yaylaya müthiş bir giriş yaparak bu gezinin kadrosunu tamamladılar.

Pürenli Yaylası - Yolsuz Team

Pürenli Yaylası – Yolsuz Team

Herşey tamam gibiydi ama birşey eksik gibiydi. Ekmek yoktu!

Herşey var ekmek yok, evet bir iletişim hatasından kaynaklandı. Saat 21:00, rakım 1400 metre, yol stabilize, en yakın merkez 45 dakika mesafede, ekmek yoksa et yiyelim diyerekten yemeği tamamladık ve keyif yapmaya başladık.

Gece 12:00’den sonra ayaz başladı ateşin bir tarafı buz gibiydi diğer tarafı ise muhteşemdi. Üşümedik, termometre 8 derece sıcaklık gösteriyordu. Saat 05:00 civarı yattık, gecede üşümedik. Ama önlemimiz aldık, soğuktu.

Sabah ekmek almaya beni gönderdiler, Pinin’ime atlayıp bi koşu gidip 1 buçuk saatte ekmek alıp geldim.

Bu arada yol güzeldi, binek arabalar sürekli işliyordu. Ancak yol çok taşlı stepnenizi kontrol edin sağlam mı havası tam mı? hatta yola girerken lastik basınçlarınızı biraz düşürmenizde fayda var. Yine gidersiniz ancak daha konforlu gidersiniz.

Kahvaltıyı yaptık ardından trekking ve rc crawler zamanıydı. Bilen vardır, bizim kökümüz Beykoz RC‘den gelir, 1/10 RC araçlar kullanırdık, Offroad’undan Rallisine, Driftinden Kamyonuna. Çok şeyler yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Beykoz RC bizim için bir soyad oldu.

Pürenli Yaylası - Yolsuz Team

Pürenli Yaylası – Yolsuz Team

Yaklaşık 2KM’lik bir sürüşün ardından kamp yerimize döndük. Hazırlandık, yola çıktık, ölümcül bir trafikle evimize döndük.

Atladığım bir çok şey olmuş olabilir, ama özetlemek gerekirse;

Hava soğuk oluyor, ekmek almayı unutmayın, yolları çok güzel, havası müthiş, gölün feri kaçmış, bir de karda gitmek gerekir gidilebilirse.

Bir de, devasa bir bayrağımız bulunuyor Pürenli Yaylası’nda, ancak güneş görmekten rengi biraz alacalı olmuş. Bir el atabilen olsa fena olmaz. Ben photoshop’la yinede bayrağımızı normal rengine çevirdim.

Tüm fotoğrafları aşağıda paylaşıyorum, iyi seyirler.

DOĞAYI SEV, ÇEVREYİ KORU!

Saygılarımla, Osman Fatih Sevim – Yolsuz Team

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2022 Yolsuz Team with Beykoz RC

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?